image Sulmi në burgun e Meksikës, vriten 14 persona, arratisen dhjetëra të dënuar

Botë

Sulmi në burgun e Meksikës, vriten 14 persona, arratisen dhjetëra të dënuar

news image

Të paktën 14 persona humbën jetën në një sulm të armatosur në një burg në qytetin kufitar meksikan të Juarez, thanë zyrtarët. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të shtetit Chihuahua tha në një deklaratë se 10 roje sigurie dhe katër të burgosur u vranë dhe 13 të tjerë u plagosën, raporton CNN.

Incidenti filloi rreth orës 7 të mëngjesit të së dielës, kur persona të armatosur me automjete të blinduara mbërritën në burg dhe hapën zjarr ndaj personelit të sigurisë, tha zyra e prokurorit.

Autoritetet thanë se të burgosurit përfituan nga situata dhe 24 të burgosur u arratisën. Nuk dihet ende se kush qëndron pas sulmit.

Ciudad Juarez, pikërisht përtej kufirit SHBA-Meksikë nga El Paso, Teksas, është një nga qytetet më vdekjeprurëse të Meksikës dhe një epiqendër e dhunës së kartelit të drogës. Kartelet rivale Juarez dhe Sinaloa kanë luftuar një luftë të përgjakshme në terren në rajon mbi rrugët fitimprurëse të kontrabandës dhe për territorin e trafikut të drogës në qytet.

/GazetaSinjali/