image Sulmi me 25 dronë rus në rajonin e Odesës godet infrastrukturën e portit të Danubit

Botë

Sulmi me 25 dronë rus në rajonin e Odesës godet infrastrukturën e portit të Danubit

news image

Rusia nisi një sulm me dron për tre orë e gjysmë në pjesët jugore të rajonit të Odesa-s herët të dielën, duke goditur infrastrukturën portuale të lumit Danub dhe duke plagosur të paktën dy persona, tha Kievi.

Sistemet e mbrojtjes ajrore të Ukrainës rrëzuan 22 nga 25 dronët Shahed të prodhuar nga Irani që Rusia nisi në Odesa në orët e hershme të së dielës, raporton Reuters nga forcat ajrore të Ukrainës në Telegram.

Komanda ushtarake jugore e Ukrainës tha në mediat sociale të paktën dy civilë u plagosën në sulmin në atë që tha se ishte “infrastruktura civile e Danubit”.

Danubi është bërë rruga kryesore e Ukrainës për eksportimin e grurit që nga rënia e një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga OKB-ja në korrik që i kishte lejuar Kievit të transportonte drithërat e tij përmes Detit të Zi.

Nuk kishte asnjë detaj se cili objekt porti u godit. Ushtria tha se një zjarr që rezultoi nga sulmi në objekt u shua shpejt.

Disa media ukrainase raportuan për shpërthime në portin Reni, një nga dy portet kryesore në Danub që operon Ukraina. Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga Rusia.

/GazetaSinjali/