image Stuhia vdekjeprurëse i merr jetën 72 personave në Filipine

Botë

Stuhia vdekjeprurëse i merr jetën 72 personave në Filipine

news image

Të paktën 72 persona kanë humbur jetën në Filipine për shkak të një stuhie tropikale që ka pushtuar vendin ditët e fundit.

Stuhia tropikale e quajtur Nalge ka shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje të dheut në pjesën jugore të Filipineve, njoftoi sot Këshilli Kombëtar i Menaxhimit të Fatkeqësive (NDRRMC).

Provinca Maguindanao vlerësohet të ketë numrin më të madh të viktimave (67), ndërsa dy persona vdiqën në Sultan Kundarat, dy të tjerë në Cotabato të Jugut dhe një në rajonin Visayas, tha zëdhënësi i NDRRMC, Bernardo Rafaelito Alejandro për radiostacionin DZMM.

Ai shtoi se 33 persona janë lënduar dhe 14 të tjerë rezultojnë të zhdukur. Ekipet e shpëtimit nxorën shumë trupa nga balta e dendur pas rrëshqitjeve të dheut. Erërat e stuhisë fryjnë deri në 95 km/h (59 mph).

Roja Bregdetare ka pezulluar shërbimet e trageteve në pjesën më të madhe të arkipelagut, ku shumë njerëz udhëtojnë me varkë çdo ditë. Rojet bregdetare po evakuojnë shumë njerëz në strehimore.

Reshjet e dendura të shiut nisën të enjten dhe stuhia pritet të arrijë kulmin këtë fundjavë. Stuhia ka detyruar gjithashtu disa shkolla të mbyllen dhe autobusët të ndalojnë funksionimin.
Filipinet zakonisht përjetojnë 20 tajfunë ose stuhi tropikale çdo vit. Ata vijnë nga Oqeani Paqësor dhe Nalgae nuk është veçanërisht i fortë, megjithatë është shumë i madh, duke mbuluar pjesën më të madhe të vendit dhe shumë i lagësht.

Disa zona kanë regjistruar reshjet e tyre më të larta ditore ndonjëherë. Përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut janë gjithmonë një nga rreziqet më të mëdha në Filipine, me gjeografinë e saj të paqëndrueshme dhe malet e shpyllëzuara. Paralajmërimet janë lëshuar për rrëshqitje të mundshme balte në shpatet e vullkaneve më të mëdha. Shërbimet e urgjencës janë praktikuar mirë për t’iu përgjigjur stuhive të mëdha, por vëllimet e mëdha të ujit e kanë bërë të vështirë shpëtimin e njerëzve të bllokuar./abcnews.al./

/GazetaSinjali/