image Stoltenberg: Putin s'ka hequr dorë për kontrollimin e Ukrainës, rruga drejt paqes është mbështetja ushtarake për ukrainasit

Botë

Stoltenberg: Putin s’ka hequr dorë për kontrollimin e Ukrainës, rruga drejt paqes është mbështetja ushtarake për ukrainasit

news image

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se Vladimir Putin nuk ka hequr dorë nga planet e tij për të “kontrolluar Ukrainën” dhe paralajmëroi të gjithë që të “përgatiten për një afat të gjatë”.

Në një intervistë me agjencinë e lajmeve dpa, Stoltenberg tha se nuk kishte “asnjë tregues se presidenti Putin ka ndryshuar objektivin e tij të përgjithshëm të kësaj lufte”, që ishte “të kontrollonte Ukrainën”.

Rusia kishte mobilizuar “shumë trupa të reja” dhe kishte “demonstruar një gatishmëri për të duruar humbje të dhimbshme”, tha ai, transmeton Gazeta Sinjali.

“Kjo nuk ka mbaruar. Luftërat janë të paparashikueshme, por ne duhet të përgatitemi për një kohë të gjatë dhe gjithashtu për ofensiva të reja ruse. Nuk duhet të nënvlerësojmë Rusinë.

Shefi i NATO-s u bëri thirrje aleatëve që t’i japin Ukrainës luftë ushtarake “për të bindur Presidentin Putin se ai nuk do ta arrijë qëllimin e tij për të marrë kontrollin mbi Ukrainën”.

Ai tha:

“Mund të tingëllojë si një paradoks, por mbështetja ushtarake për Ukrainën është rruga më e shpejtë drejt paqes. Ne e dimë se shumica e luftërave përfundojnë në tryezën e negociatave – ndoshta edhe kjo luftë – por ne e dimë se ajo që mund të arrijë Ukraina në këto negociata varet pazgjidhshmërisht nga situata ushtarake.

Pra, nëse doni një zgjidhje paqësore të negociuar që siguron që Ukraina të mbizotërojë si një shtet i pavarur demokratik, mënyra më e mirë për ta arritur këtë është t’i siguroni Ukrainës mbështetje ushtarake”, ka deklaruar ai.

/GazetaSinjali/