image Sot mbahet rundi i dytë i zgjedhjeve parlamentare në Francë
[wp-story id="814678"]

Evropë

Sot mbahet rundi i dytë i zgjedhjeve parlamentare në Francë

news image

Nuk kanë kaluar as dy muaj që kur Emmanuel Macron u rizgjodh bindshëm si president, por ai tashmë është në një zgjedhje të vështirë që mund ta pengojë atë të shtyjë reformat e tij.

BBC raporton se votuesit francezë do të shkojnë në qendrat e votimit për të vendosur se kush do të kontrollojë Asamblenë e tyre Kombëtare.

Macron mundi të djathtën ekstreme në prill, por këtë herë sfida është më e vështirë.

E majta ekstreme, Jean-Luc Mélenchon drejton një aleancë të majtë-jeshile, e cila përfundoi me Macron vetëm një javë më parë.

Ata e quajnë veten Nupes, që qëndron për Bashkimin Popullor të Ri Ekologjik dhe Social dhe sondazhet sugjerojnë se mund të ndalojnë presidentin të fitojë 289 vendet që i nevojiten për një shumicë të plotë. Aleanca centriste Macron, Ansambli, i portretizon ato si një “martesë komoditeti” të komunistëve, socialistëve, melenchonistëve të majtë dhe të Gjelbërve.

Por Nupes i ka nxitur votuesit me një premtim për të luftuar çmimet spirale, për të ulur moshën e daljes në pension dhe për të trajtuar ndryshimet klimatike. Udhëheqësit e gjelbër dhe shumë votues të gjelbër i mbështesin ata, duke akuzuar presidentin Macron se ka bërë pak në pesë vitet e fundit.

/GazetaSinjali/