image Sot është ditëlindja e heroit Fahri Fazliu - Sinjali

COVID-19

Të infektuar

97.996

Të shëruar

82.064

Të vdekur

1.988

Sot është ditëlindja e heroit Fahri Fazliu

news image

Sot, më 24 shkurt, heroi i Kosovës, Fahri Fazliu, do t’i mbushte 58-vjet.

Fazliu ra në luftë të pabarabartë më 2 nëntor të vitit 1929 në lagjen “Bregu i Diellit” në Prishtinë. Ai i takon plejadës së luftëtarëve që luftën e bënë me pendë e pushkë.

Aty së bashku me Afrim Zhitinë qëndruan heroikisht duke sinjalizuar se liria pa gjak nuk vjen. Ranë si trimat duke kënduar.

Duke e përkujtuar heroin e Kosovës, shokët e idealit dhe familja Fazliu, kanë shkruar se Fahriu ishte një uraganit i bashkimit të kombit, uragan që mbi të gjitha kishte interesin e përgjithshëm por edhe uragan që kurrë nuk u nënshtrua përpara vështirësive të kohës.

Heroi, Fahri Fazliu ishte i lindur më 24 shkurt të vitit 1963, në fshatin Llaushë të Podujevës./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin