image Sot 13 vjet nga protesta e 21 janarit në Shqipëri ku u vranë 4 persona

Shqipëri

Sot 13 vjet nga protesta e 21 janarit në Shqipëri ku u vranë 4 persona

news image

Sot shënohen 13 vjet nga protesta e 21 Janarit në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë, kur mbetën të vrarë katër qytetarë.

Aleks Nika, Ziver Veizi, Hekuran Deda dhe Faik Myrtaj u vranë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” gjatë protestave të opozitës më 21 janar 2011.

Rama ka reaguar me anë të një postimi në rrjetet sociale , ku shkruan “Drejtësi për 21 Janarin”.

Më 21 janar 2011, opozita e atëhershme, sot në qeveri protestoi para Kryeministrisë.

Protesta degradoi në dhunë dhe përplasje ndërsa nga brenda Kryeministrisë u hap zjarr duke sjellë edhe bilancin tragjik me katër viktima.

Edhe pse kanë kaluar 13 vjet nga ajo ditë familjarët thonë se ende nuk po shohin drejtësi për të afërmit e tyre.

/GazetaSinjali/