image Somalia, vendi ku vetëm 329 persona votojnë për ta zgjedhur presidentin

Botë

Somalia, vendi ku vetëm 329 persona votojnë për ta zgjedhur presidentin

news image

Deri në fund të së dielës (sonte), somalezët duhet të dinë se kush është presidenti i tyre i ardhshëm, por ky votim i vonuar prej kohësh përfshin vetëm 329 deputetët e vendit dhe zhvillohet në një zonë shumë të fortifikuar.

Rrethanat e pazakonta nxjerrin në pah çështjet e sigurisë së Somalisë, si dhe mungesën e llogaridhënies demokratike.

Kryeqyteti Mogadishu është në mbyllje totale deri të hënën në mëngjes.

Deputetët kanë nisur të votojnë në atë që pritet të jetë një garë e ashpër.

Fituesi midis 35 kandidatëve rekord do të duhet të përballet edhe me ndikimin e thatësirës së vazhdueshme, shkruan BBC.

Por detyra e madhe është të heqësh kontrollin e pjesës më të madhe të Somalisë nga al-Shabab.

Grupi militant islamik i lidhur me Al-Kaedën vazhdon të dominojë pjesë të mëdha të vendit dhe kryen sulme të shpeshta në Mogadishu dhe gjetkë.

Qeveria federale mbështetet në luftën e saj kundër al-Shabab nga Bashkimi Afrikan, në formën e rreth 18,000 trupave, dhe Kombet e Bashkuara.

Somalia nuk ka pasur zgjedhje demokratike një person-një votë që nga viti 1969.

Ky votim u pasua nga një grusht shteti, diktaturë dhe konflikt që përfshin milicitë e klanit dhe ekstremistët islamikë.

Paqëndrueshmëria është një nga arsyet pse Somalia nuk ka mundur të mbajë zgjedhje të drejtpërdrejta.

Kjo është vetëm hera e tretë që zgjedhjet indirekte për president janë në gjendje të zhvillohen në vetë Somali. Ato të mëparshme u mbajtën në Kenia dhe Xhibuti fqinje.

/GazetaSinjali/