image Shtetet anëtare të BE-së arrijnë "marrëveshje politike" për sanksionet e reja kundër Rusisë
[wp-story id="814678"]

Botë

Shtetet anëtare të BE-së arrijnë “marrëveshje politike” për sanksionet e reja kundër Rusisë

news image

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord për një raund të ri sanksionesh kundër Rusisë, sipas Presidencës Çeke të Këshillit të BE-së.

“Ambasadorët arritën një marrëveshje politike për sanksionet e reja kundër Rusisë – një përgjigje e fortë e BE-së ndaj aneksimit të paligjshëm të territoreve të Ukrainës nga Putini”, shkroi Presidenca Çeke në Twitter të mërkurën.

Paketa e tetë e sanksioneve kundër Rusisë, e cila u propozua nga Komisioni Evropian javën e kaluar, do të përfshijë një kufi të çmimit të naftës, midis masave të tjera.

Paketa do të përfshijë ndalimin e transportit detar të naftës ruse në vendet e treta mbi kufirin e çmimit të naftës, një ndalim të zgjatur të importit të mallrave dhe një ndalim të ofrimit të shërbimeve IT, inxhinierike dhe ligjore për subjektet ruse, shtoi presidenca, raporton CNN, transmeton Gazeta Sinjali.

Ai do të përfshijë gjithashtu kritere të reja për anashkalimin e sanksioneve.

“Ambasadorët kanë punuar shumë për këtë. Mbrëmë, ata po punonin dhe komiteti vazhdoi këtë mëngjes”, tha kryediplomati i bllokut Josep Borrell në Parlamentin e BE-së.

Paketa pritet të publikohet gjatë ditës së sotme.

Marrëveshja vjen pas një propozimi nga Komisioni Evropian javën e kaluar, përpara aneksimit të paligjshëm nga Moska të katër rajoneve në Ukrainë.

Aleatët e tjerë perëndimorë gjithashtu kanë vendosur sanksione të reja kundër Rusisë pas njoftimit të Putinit.

Shtëpia e Bardhë njoftoi se po impononte “kosto të shpejta dhe të rënda” ndaj Rusisë të premten, duke përfshirë sanksione kundër kreut të bankës qendrore të Rusisë, Elvira Nabiullina, një shifër që administrata Biden tha se është kyçe për ekonominë e vendit.

Britania e Madhe ka zbuluar ndalime të reja për eksportet e mallrave dhe shërbimeve në Rusi. Të martën, ajo shtoi gjithashtu Sergei Vladimirovich Yeliseyev, zëvendëskryeministrin e enklavës ruse të Kaliningradit dhe kreun e autoriteteve të mbështetura nga Moska në Kherson, në listën e saj të individëve të sanksionuar.

/GazetaSinjali/