image Shtëpia e Bardhë mohon deklaratat: Biden nuk ka plan të flasë me Putinin

Botë

Shtëpia e Bardhë mohon deklaratat: Biden nuk ka plan të flasë me Putinin

news image

Shtëpia e Bardhë ka sqaruar deklaratat e bëra nga Joe Biden të enjten, duke theksuar se presidenti amerikan aktualisht nuk planifikon të zhvillojë bisedime me homologun e tij rus Vladimir Putin për Ukrainën.

“Ai nuk ka ndërmend të flasë me Putinin në këtë moment”, tha John Kirby, një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

“Dhe siç tha Biden, Putini nuk ka treguar absolutisht asnjë interes për të pasur ndonjë dialog, krejt e kundërta, në fakt”, u tha ai gazetarëve.

Joe Biden tha të enjten se ai është i gatshëm të bisedojë me Putinin nëse ky i fundit kërkon një mënyrë për t’i dhënë fund luftës”, duke vënë në dukje se presidenti rus nuk e ka bërë ende këtë.

“Nëse do të ishte kështu, atëherë në konsultim me miqtë e mi francezë dhe miqtë e mi të NATO-s, do të isha i lumtur të ulem me Putinin për të parë se çfarë ka në mendje. Ai nuk e ka bërë ende”, tha ai në një konferencë për shtyp me presidentin francez Emmanuel Macron.

Vërejtjet e Bidenit ishin një shenjë e hapjes së Uashingtonit për dialog me Kremlinin për luftën në Ukrainë, por Moska e hodhi poshtë propozimin, duke e interpretuar atë si të nënkuptojë tërheqjen e trupave ruse nga Ukraina, një opsion që Rusia nuk po e konsideron.

Kirby mohoi gjithashtu se SHBA po i bën presion Presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për të rifilluar bisedimet me Moskën.

“Presidenti nuk përmendi fare se ka ardhur koha për të zhvilluar bisedime. Lufta mund të përfundojë sot pa negociata nëse Putini do të bënte gjënë e duhur dhe do të largohej nga Ukraina. Trupat e tij nuk kanë punë atje”, tha ai. /abcnews.al

/GazetaSinjali/