image Shtëpia e Bardhë ka dënuar Trump për thirrjen mbi “shfuqizimin” e Kushtetutës amerikane

Botë

Shtëpia e Bardhë ka dënuar Trump për thirrjen mbi “shfuqizimin” e Kushtetutës amerikane

news image

Shtëpia e Bardhë dënoi sot ish-presidentin amerikan Donald Trump, si shkak për thirrjen e tij për “shfuqizimin” e Kushtetutës së SHBA-së.

Të shtunën, Trump postoi në rrjetin e tij social Truth një pretendim të pabazë se ai fitoi zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, duke akuzuar kompanitë e mëdha të teknologjisë për bashkëpunim me demokratët për të punuar kundër tij, sipas BBC.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Andrew Bates, tha se komentet e Trump ishin “anatemë për shpirtin” e kombit amerikan.

“Nuk mund ta duash Amerikën vetëm kur fiton”, tha Bates, duke shtuar se komentet e Trump duhet “të dënohen universalisht”, për të cilën BBC tha se ishte një mesazh për anëtarët e lartë të Partisë Republikane, të cilët deri më tani i kanë shmangur kritikave. shpërthimet e ish-presidentit.

Rrethet me ndikim të Partisë Demokratike kritikuan gjithashtu republikanët, dhe përfaqësuesi demokrat në Dhomën e Përfaqësuesve, Eric Swavel, i pyeti republikanët se si, si anëtarë të asaj partie, ata mund ta quajnë veten ende “konservatorë kushtetues” pa dënuar komentet e Trump.

Në njoftimin e tij të djeshëm, Trump, ndër të tjera, përsëriti pretendimet e tij për “mashtrim dhe mashtrim masiv dhe të përhapur” gjatë zgjedhjeve të fundit presidenciale dhe deklaroi se ai duhet të rikthehet menjëherë.

/GazetaSinjali/