image Shfaqet rasti i parë i etheve të minjve në Kosovë, IKSHPK jep alarmin

Shëndetësi

Shfaqet rasti i parë i etheve të minjve në Kosovë, IKSHPK jep alarmin

news image

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar se është diagnostikuar rasti i parë me ethe të minjve në Kosovë.

Sipas IKSHPK-së, burimi i infeksionit janë minjtë dhe sëmundja përhapet me ushqim, me aerosole dhe me kontakt.

Tutje, instituti ka këshilluar që qytetarët të mos përdorin fruta mali të palara sepse mund të sëmureni nga ethet e minjve.

Postimi i plotë:

/GazetaSinjali/