image Shefi bërthamor i OKB-së do të vizitojë uzinën e okupuar në Zaporizhzhia

Botë

Shefi bërthamor i OKB-së do të vizitojë uzinën e okupuar në Zaporizhzhia

news image

Kreu i mbikëqyrësit bërthamor të Kombeve të Bashkuara, Rafael Grossi, po shkon sot në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia të pushtuar nga Rusia në Ukrainën jugore. Përpara vizitës së tij ai e përshkroi situatën atje si shumë të rrezikshme.

Ai tha në një intervistë me Reuters se puna e tij për krijimin e një marrëveshjeje për të mbrojtur termocentralin më të madh bërthamor në Evropë ishte ende gjallë. Moska dhe Kievi kanë akuzuar njëri-tjetrin për bombardimin e vendit.

Fabrika bërthamore ka humbur furnizimin me energji të jashtme gjashtë herë që nga pushtimi rus i Ukrainës më shumë se një vit më parë, duke detyruar gjeneratorët e emergjencës me naftë të futen për të ftohur reaktorët e saj.

Grossi, i cili drejton Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), tha se niveli i ujit në një rezervuar aty pranë të kontrolluar nga forcat ruse ishte një tjetër rrezik potencial. Uji i furnizuar nga rezervuari përdoret për të ftohur reaktorët.

Ai i tha Reuters dje:

“Nëse niveli i rezervuarit zbret përtej një niveli të caktuar, atëherë nuk keni ujë për të ftohur reaktorët dhe ne kemi parë veçanërisht në janar që nivelet e ujit po uleshin ndjeshëm. Ata u shëruan disi në javët e fundit.”

Ai shtoi se ka pasur një rritje të aktivitetit ushtarak në rajon pa dhënë detaje.

Grossi tha se përpjekja e tij për të ndërmjetësuar një marrëveshje për të mbrojtur fabrikën ishte ende e gjallë dhe se ai po rregullonte propozimet për të kërkuar një përparim.

/GazetaSinjali/