image SHBA sot shpall sanksionet shtesë ndaj Rusisë
[wp-story id="814678"]

Botë

SHBA sot shpall sanksionet shtesë ndaj Rusisë

news image

Shtetet e Bashkuara sot do të shpallin sanksione të reja kundër mbi 300 anëtarëve të Dumës ruse dhe më shumë se 40 kompanive ruse të mbrojtjes, u tha gazetarëve një zyrtar i lartë i administratës Biden, shkruan CNN.

Zyrtari shtoi se BE-ja dhe G7 do të shpallin gjithashtu një iniciativë të re për shmangie sanksionesh që është “projektuar për të parandaluar anashkalimin ose plotësimin” e sanksioneve.

I pyetur nga CNN për shembuj të iniciativës për shmangie sanksionesh, një zyrtar i lartë i administratës tha, pjesërisht, ajo do të zbehë aftësinë e Bankës Qendrore të Rusisë për të vendosur rezerva ndërkombëtare duke e bërë të qartë se çdo transaksion që përfshin arin është i ndaluar – gjë që pengon rublën nga të qenit e mbështetur.

“Mesazhi i përgjithshëm këtu është se ne kemi ndërmarrë hapa historikë në imponimin e kostove ndaj Rusisë, tani le të sigurohemi që jemi plotësisht në linjë dhe marrim ndikimin maksimal nga masat që kemi zbatuar”, tha zyrtari.

Të pyetur në lidhje me strategjinë e përbashkët të pritshme të energjisë që pritet të shpallet të premten, zyrtarët e administratës nuk hynë në detaje, por thanë se “është diçka për të cilën kemi punuar për disa kohë dhe mendoj se do të jetë një hap domethënës përpara në aspektin e përshpejtimit të diversifikimit të Evropës larg gazit rus.”

/GazetaSinjali/