image SHBA rifillon fluturimet me dron mbi Detin e Zi

Botë

SHBA rifillon fluturimet me dron mbi Detin e Zi

news image

SHBA-ja ka fluturuar dronin e saj të parë të vëzhgimit mbi Detin e Zi që kur ndërhyrja e avionit rus çoi në një përplasje.

Një RQ-4 Global Hawk fluturoi një mision në rajon, pasi zyrtarët e Pentagonit theksuan vazhdimisht se incidenti nuk do të ndalonte aktivitetet e tij në zonë.

Dy avionë luftarakë rusë u përpoqën të derdhnin karburant në një dron MQ-9 të martën, përpara se njëri t’i priste helikën dhe droni të rrëzohej në det, sipas SHBA.

Pavarësisht se Pentagoni publikoi një video që supozohet se tregon incidentin, Rusia i ka mohuar akuzat, duke pretenduar se operatorët e dronit e kanë rrëzuar aksidentalisht vetë.

Më herët sot, ne raportuam se si ministria e saj e mbrojtjes synon t’u japë çmime shtetërore pilotëve të përfshirë në incident./abcnews.al

/GazetaSinjali/