image ShBA po hesht për çështjen e verifikimit të sigurisë për disa afganë në Kosovë - Sinjali

ShBA po hesht për çështjen e verifikimit të sigurisë për disa afganë në Kosovë

news image

ShBA po mirëpret dhjetëra mijëra afganë që erdhën me aeroplan nga Kabuli, por ka folur edhe për një grup të vogël që kanë mbetur jashtë shtetit. Dhjetëra afganë që mendohej se mund të shkaktonin probleme potenciale gjatë verifikimit të sigurisë u dërguan në një bazë amerikane në kombin ballkanik të Kosovës.

Kështu shkruan sot agjencia amerikane e lajmeve, Associated Press. Sipas saj, mbrojtësit e të drejtave të njeriut kanë ngritur shqetësime rreth afganëve të devijuar në kampin Bondsteel në Kosovë gjatë gjashtë javëve të fundit, duke përmendur mungesën e transparencës në lidhje me statusin e tyre, arsyet e frenimit të tyre dhe pyetjen se çfarë mund të bëhet me cilindo që nuk u lejua të vinte në ShBA.

Një studiuese për Amnesty International e specializuar në Ballkan, Jelena Sesar, tha se janë të shqetësuar me këtë.

 “Çfarë ndodh realisht me këta njerëz, veçanërisht me personat që nuk kalojnë verifikimin e sigurisë? A do të ndalohen? A do të kenë ata akses në asistencë ligjore? Dhe cili është plani për ta? A ka ndonjë rrezik që ata përfundimisht të kthehen në Afganistan?”, thotë ajo.

Ndërsa, Administrata Biden thotë se është shumë herët për t’iu përgjigjur disa prej këtyre pyetjeve, të paktën publikisht, pasi ajo punon “me ethe” për të rivendosur afganët që u evakuuan pas pushtimit të Afganistanit nga Talibanët në gusht.

Sipas AP, numri i saktë në Kampin Bondsteel në Kosovë, një komb i vogël në Evropën Juglindore që fitoi pavarësinë nga Serbia me mbështetjen e ShBA-së në vitin 2008, luhatet kur njerëz të rinj mbërrijnë dhe të tjerët largohen kur zgjidhen çështjet e sigurisë, si dokumentet e munguara, sipas zyrtarëve amerikanë.

Qeveria e Kosovës, një aleat i ngushtë i SHBA-së, ka pranuar që refugjatët të qëndrojnë në territorin e saj për një vit. Vendi pret gjithashtu një grup të veçantë në zonën ngjitur me Bondsteel të njohur si Kampi Bechtel, ku afganët që kanë punuar për vendet e NATO-s gjatë luftës po qëndrojnë përkohësisht derisa të vendosen në Evropë”, shkruan tutje AP.

Ata që dërgohen në Bondsteel janë njerëz që kërkojnë “konsiderim të rëndësishëm të mëtejshëm”, duke përfshirë analiza dhe intervista, përpara se autoritetet të ndihen rehat duke i lejuar ata të lëvizin në SHBA, tha zyrtari i lartë i administratës. /GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin