image ShBA: Një tjetër fëmijë gjashtë vjeçar sjell armë në shkollë, arrestohet nëna e tij

Botë

ShBA: Një tjetër fëmijë gjashtë vjeçar sjell armë në shkollë, arrestohet nëna e tij

news image

Nëna e një djali gjashtë vjeçar është arrestuar pasi ai solli një armë në shkollën e tij fillore në Virxhinia – incidenti i fundit i tillë në shtetin amerikan.

Policia u thirr në shkollën fillore Little Creek në qytetin e Norfolk të enjten pasdite, ku stafi u dha pistoletën.

Askush nuk u lëndua, por një nënë thotë se djali e kërcënoi të qëllonte vajzën e saj në klasë.

Muajin e kaluar një tjetër gjashtë vjeçar qëlloi dhe plagosi mësuesen e tij në shtet.

Në incidentin e fundit, nëna e djalit u akuzua të premten për kontributin në delikuencën e një të mituri dhe lejimin e aksesit të një arme zjarri të mbushur nga fëmijët.

Një nënë tjetër tha për një stacion lokal lajmesh se djali kishte sjellë një armë të mbushur në shkollë në çantën e shpinës dhe kërcënoi se do të qëllonte vajzën e saj gjatë orës së edukimit fizik të enjten. Por gruaja e mori vesh kërcënimin vetëm nga një prind tjetër.

Vajza e saj nuk i tregoi sepse mendonte se mund të hynte në telashe. Vajza i tha transmetuesit se pasi u kthye në shtëpi nga shkolla shkoi në dhomën e saj të gjumit “dhe u përpoq të luante por nuk mundi”.

Incidenti i bën jehonë rastit të një djali gjashtë vjeçar që solli një armë në klasë aty pranë në Newport News, Virxhinia, më 6 janar me pasoja gati fatale.

Ai qëlloi dhe plagosi rëndë mësuesen e tij, 25-vjeçaren Abby Zwerner, e cila tani po padit distriktin që drejton shkollën fillore Richneck./BBC/

/GazetaSinjali/