image SHBA/ Momenti kur peshkaqeni shfaqet vetëm pak metra larg fëmijëve - Sinjali

SHBA/ Momenti kur peshkaqeni shfaqet vetëm pak metra larg fëmijëve

news image

Në New York, një peshkaqen u pa përsëri pranë plazhit dhe një video u shfaq në internet që tregonte këtë gjepur duke kërcyer nga oqeani dhe duke bërë një rrokullisje në ajër.

Në video shihet sesi peshkaqeni del nga dallgët e turbullta, duke nxjerrë thuajse të gjithë trupin nga uji, ndërkohë që nënë dhe fëmijë qëndrojnë disa metra larg në ujë.

Meqë ra fjala, plazhi në fakt ishte i mbyllur në momentin e xhiruar video, sepse gjashtë peshkaqenë të tjerë janë parë në zonë që prej datës 3 korrik.

Më pas ndodhi sulmi i parë – një roje plazhi u kafshua nga një peshkaqen gjatë një stërvitje, por që atëherë ai është shëruar dhe është kthyer në punë.

Dy notarë u sulmuan të mërkurën, kur avokati njujorkez Sean Donnelly, 41 vjeç, u kafshua në këmbë nga një peshkaqen herët këtë mëngjes, ndërsa ishte në një varkë me vozitje dhe u dërgua në spital pasi u ndihmua nga një rojtar lokal. Sulmi i fundit ndodhi më 16 korrik.

Kjo është arsyeja pse të hënën, guvernatorja e New Yorkut, Kathy Hochul u kërkoi autoriteteve të rrisin patrullimet, duke përfshirë përdorimin e dronëve dhe helikopterëve për të monitoruar oqeanin. 

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin