image SHBA/ I fishkëllente organi gjenital, i moshuari përfundon në spital - Sinjali

SHBA/ I fishkëllente organi gjenital, i moshuari përfundon në spital

news image

Mjekët kanë operuar një burrë pasi organi i tij gjenital fishkëllente, për shkak të një gjendjeje të rrallë të quajtur “pneumoscrotum”.

Sëmundja e pazakontë ishte për shkak të akumulimit të tepërt të ajrit në trupin e tij, i cili po ikte përmes një plage të hapur në testikujt e tij.

Një ekzaminim zbuloi se të moshuarit i ishin ‘shembur’ të dy mushkëritë dhe ai kishte shumë ajër që qarkullonte brenda gjoksit, gjë që ka të ngjarë të ketë qenë shkaku i ankesës së tij.

Mjekët përshkruan atë që ndodhi në American Journal of Case Reports, duke thënë se ata besonin se ishte rasti i parë i këtij lloji. Ka pasur raste të rralla të akumulimit të ajrit në testikuj më parë, por jo me fishkëllimë. Kjo ndodhi sepse burri i ishte nënshtruar një operacioni në atë zonë disa muaj më parë dhe kishte mbetur një plagë ku mund të dilte ajri.

Gazeta Amerikane e Raporteve të Rastit.

Burri, 72 vjeç, kaloi tre ditë në spital ku mjekët lëshuan vazhdimisht ajrin e bllokuar brenda trupit të tij.

Ata trajtuan mushkëritë e tij dhe atij iu dhanë gjithashtu antibiotikë dhe procedura urologjike për plagën e tij skrotale.

Në raport, mjekët thanë se burri ‘me vendosmëri’ mohoi të kishte injektuar ndonjë ajër në testikujt e tij që mund të kishte shkaktuar fishkëllimë. Kjo do të thotë se nuk ishte ajri i tepërt që vinte nga zona e testikujve që shkaktoi kolapsin e mushkërive të tij, por ka të ngjarë anasjelltas, shkruan nypost.

Punimi përfundoi: ‘Rasti ynë i pneumoscrotum [ fishkëllimë skotale] nga pneumotoracat dypalëshe spontane të dyshuara [mushkëritë e rrëzuara] ishte i pazakontë. Pacienti ynë kishte një plagë të hapur të skrotalit nga një procedurë e fundit e skrotalit, e cila lejoi që ajri të dilte nga pjesa e tij e barkut dhe rezultoi në shqetësimin e tij’.

Megjithatë, ai u trajtua me sukses me tuba të shumtë gjoksi, kullime ajri nënlëkuror dhe kujdes mbështetës.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: