image SHBA dënon sulmet 'brutale' ruse në Ukrainë
[wp-story id="814678"]

Botë

SHBA dënon sulmet ‘brutale’ ruse në Ukrainë

news image

Rusia është dënuar pas bombardimeve të qyteteve anembanë Ukrainës, duke përfshirë sulmet me raketa në qendër të Kievit.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se sulmet “brutale” kishin goditur objektiva jo-ushtarake dhe premtuan ndihmë të vazhdueshme ushtarake, duke përfshirë sisteme të avancuara të mbrojtjes ajrore.

Shefi i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres tha se ishte “thellësisht i tronditur”, raporton BBC, transmeton Gazeta Sinjali.

Vladimir Putin tha se sulmet ishin hakmarrje për shpërthimin e së shtunës në një urë kyçe që lidh Rusinë me Krimenë.

Dhuna vdekjeprurëse në të gjithë Ukrainën përfshinte sulme në qytetet Lviv, Kharkiv, Dnipro dhe Zaporizhzhia.

Të paktën 14 ukrainas u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën, thanë zyrtarët.

Në Kiev zonat e goditura përfshinin parkun Taras Shevchenko, një ndërtesë universiteti dhe një shesh lojërash për fëmijë.

/GazetaSinjali/