image Shahistja paralajmërohet të mos kthehet në Iran pasi garoi pa hixhab

Botë

Shahistja paralajmërohet të mos kthehet në Iran pasi garoi pa hixhab

news image

Një shahiste iraniane ka mbërritur në Spanjë pasi është paralajmëruar për të mos u kthyer në Iran për të konkurruar pa hixhab në një turne ndërkombëtar në Kazakistan.

Sara Khadem ka marrë pjesë në Kampionatin Botëror të Shahut javën e kaluar në Almaty pa hixhab.

Sipas një burimi të afërt me çështjen, Khadem ka marrë telefonata të shumta në të cilat individë të ndryshëm e kanë paralajmëruar të mos kthehej në shtëpi pas turneut.

Sakaq, të afërmit dhe prindërit e Khadem, të cilët ndodhen në Iran, kanë marrë gjithashtu kërcënime.

Khadem, i cili njihet edhe si Sarasadat Khademalsharieh, mbërriti në Spanjë të martën, tha burimi.

Javën e kaluar është raportuar se Khadem nuk do të kthehej në Iran dhe do të transferohej në Spanjë.

Ndërkaq, organizatorët kanë vendosur të ofrojnë siguri me bashkëpunimin e policisë kazake, duke rezultuar në katër truproja të vendosur jashtë dhomës së hotelit të Khadem.

Irani është përfshirë nga demonstrata që nga mesi i shtatorit, kur vajza kurde 22-vjeçare Mahsa Amini vdiq në paraburgimin e policisë së moralit, e cila e ndaloi për “veshje të papërshtatshme”.

Ligjet që zbatojnë veshjen e detyrueshme të hixhabit janë shndërruar në një pikë ndezjeje gjatë trazirave, me një varg sportistësh që garojnë jashtë shtetit duke u shfaqur pa hixhab në publik.

Khadem është renditur në vendin e 804 në botë, sipas faqes së internetit të Federatës Ndërkombëtare të Shahut.

Ndërkohë, protestat shënojnë një nga sfidat më të guximshme për udhëheqjen e Iranit që nga revolucioni i vitit 1979 dhe kanë tërhequr iranianët nga të gjitha sferat e jetës.

Dhe gratë kanë luajtur një rol të spikatur, duke hequr dhe në disa raste duke djegur hixhabin.

Protestuesit kanë marrë zemër nga ajo që ata e kanë parë si shfaqje mbështetjeje nga atletët Iranianë.

/GazetaSinjali/