image Schalke i jep fund partneritetit me Gazprom, shkak lufta në Ukrainë

Futboll

Schalke i jep fund partneritetit me Gazprom, shkak lufta në Ukrainë

news image

Schalke ka konfirmuar se ka vendosur të përfundojë partneritetin e tyre me Gazprom, kompaninë ruse të energjisë.

Gazprom ka sponsorizuar Schalken që nga viti 2007, por të enjten, klubi gjerman – i cili ra në kategorinë e dytë sezonin e kaluar – konfirmoi se do të hiqte markën e kompanisë nga bluzat e tyre.

Ky vendim u mor pas pushtimit të Rusisë në Ukrainën fqinje, një konflikt që që atëherë është përshkallëzuar.

Gazprom është në pronësi të shumicës shtetërore dhe kompania më e madhe e vendit për sa i përket të ardhurave.

Schalke njoftoi se do të ndërpresë plotësisht lidhjet me Gazprom.

“Bordi drejtues i FC Schalke 04 dhe bordi mbikëqyrës kanë arritur marrëveshje për t’i dhënë fund partneritetit të klubit me Gazprom para kohe”, thuhet në një deklaratë të Schalke.

Klubi është aktualisht në diskutime me përfaqësuesit e sponsorit aktual dhe informacione të mëtejshme do të publikohen në një datë të mëvonshme.

“Ky vendim nuk ndikon në aftësitë financiare të klubit. Udhëheqja e klubit është e sigurt se do të jetë në gjendje të shpallë një partner të ri në të ardhmen e afërt”.

Qeveritë në mbarë botën kanë vendosur sanksione politike dhe financiare ndaj Rusisë si përgjigje, me shumë organe sportive që ndjekin shembullin.

Në futboll, UEFA e ka hequr Gazprom Arenën e Shën Petersburgut nga finalja e këtij sezoni të Ligës së Kampionëve, ndërsa shoqatat e futbollit të Polonisë, Suedisë dhe Republikës Çeke kanë refuzuar të luajnë me Rusinë në kualifikueset e Botërorit të muajit të ardhshëm.

FA angleze ka premtuar gjithashtu se do të bojkotojë çdo ndeshje kundër Rusisë në të gjitha nivelet për të ardhmen e parashikueshme.

Të dielën, FIFA u përgjigj duke urdhëruar Rusinë të luante nën një flamur neutral si Unioni i Futbollit të Rusisë (RFU), me ndeshjet e tyre në shtëpi që do të luheshin në vende neutrale pas dyerve të mbyllura, megjithëse Polonia ende këmbënguli se nuk do të luante ndeshjen kualifikuese të planifikuar për muajin e ardhshëm. .

Ndërkaq, pronari i Chelseat, Roman Abramovich, tha se “administrimin dhe kujdesin” e klubit po ua dorëzon administratorëve të fondacionit të tij bamirës.

/GazetaSinjali/