image Sateliti shqiptar, koronavirusi, ora digjitale -Parashikimet e ‘çmendura’ që dolën nga seriali “The Simpsons” - Sinjali

Sateliti shqiptar, koronavirusi, ora digjitale -Parashikimet e ‘çmendura’ që dolën nga seriali “The Simpsons”

news image

Seriali The Simpsons ka qenë në transmetim për 32 vjet dhe ka sjellë gëzim për fansat në mbarë botën – por çuditërisht ka dhënë një sërë parashikimesh rreth situatave të jetës reale që kanë ndodhur me kalimin e kohës.

Nga avancimet teknologjike që tani janë sende të përditshme e deri te shpërthimet e sëmundjeve.

The Simpsons ka pasur 33 sezone – apo më shumë se 700 episode, natyrisht dhe filmi në vitin 2007.

Derisa seriali i animuar mbush 32 vjeç, në listën e mëposhtme janë disa nga parashikimet më të çuditshme që dolën nga ky ‘show’ dhe që ndodhën edhe në realitet.

Ora inteligjente

Në episodin e gjashtë të sezonit 1995, “Lisa’s Wedding”, fansat panë bashkëshortin e Lisa Simpson duke folur në një telefon që ishte në kyçin e dorës.

Ndonëse episodi kishte paraqitur të ardhmen, ora e parë inteligjente nuk u krijua deri në vitin 2013.

Në ditët e sotme, orët inteligjente janë kudo, derisa njerëzit janë në gjendje të bëjnë shumë më tepër se sa thjesht të shohin kohën nga kyçet e dorës.

The Simpsons gjithashtu ka parashikuar edhe teknologji të tilla si lojërat Guitar Hero dhe Farmville.

Ebola

Fansat e The Simpsons janë të bindur se seriali parashikoi shpërthimin e Ebolës në vitin 2014 në episodin e vitit 1997, “Lisa’s Sax”.

Në episod, Marge sugjeroi se Barti i sëmurë të lexonte një libër të quajtur “George Curious and the Ebola Virus”.

Sigurisht, Ebola kishte qenë rreth e rrotull për një kohë, por nuk ishte shumë e përhapur në atë kohë.

Vite më vonë, në vitin 2014, fansat vështruan këtë skenë dhe filluan të pyesin nëse shpërthimi i Ebolës ishte planifikuar gjatë gjithë kohës.

Coronavirusi

Në mënyrë të ngjashme me Ebolën, The Simpsons dukej se parashikonin shpërthimin e coronavirusit të vitit 2020 në një episod të vitit 1993.

Në sezonin e katërt të episodit “Marge in Chains”, Springfield goditet me “Gripin Osaka”, pasi u përhap aksidentalisht nga një punëtor japonez i fabrikës.

Njerëzit në qytet nxituan për të gjetur një kurë, por vite më vonë, u kap dhe ngjashmëria me COVID-in.

Megjithatë, ish-shkrimtari i The Simpsons, Bill Oakley e kritikoi krahasimin.

“Nuk më pëlqen të përdoret për qëllime të liga. Ideja që dikush e shpërdoron atë për ta bërë coronavirusin të duket si një komplot aziatik, është e tmerrshme”, ka thënë ai për “The Hollywood Reporter”.

Peshku me tre sy – Sezoni 2, Episodi 4

Në këtë episod të vitit 1990, Bart kapi një peshk me tre të quajtur Blinky në lum pranë termocentralit.

Më shumë se një dekadë më vonë, një peshk me tre sy u zbulua në një rezervuar në Argjentinë. Çuditërisht, vetë rezervuari ushqehej nga uji nga një termocentral bërthamor.

Sateliti shqiptar 

Një tjetër parashikim interesant që doli nga seriali The Simpsons ka të bëjë edhe me Shqipërinë.

Bëhet fjalë rreth dërgimit “të satelitit shqiptar në hapësirë”.

Sulmi i Siegfried dhe Roy Tiger

A white tiger really did attack Roy 20 years after it happened on The Simpsons

Në vitin 1993, The Simpsons parashikoi një sulm shkatërrues tigri.

Episodi – $pringfield (Ose, si mësova të ndaloja së brengosuri dhe të dua kumarin e legalizuar) – pa magjistarët Siegfriend dhe Roy të goditur nga një tigër që kishin stërvitur ndërsa performonin në një kazino.

Pastaj, 20 vjet më vonë në 2003, Roy Horn i dyshes u sulmua nga një tigër gjatë një prej tigrave të tyre, duke marrë lëndime të rënda, por duke jetuar.

Ajo që ishte edhe më drithëruese ishte, The Simpsons treguan një tigër të bardhë në sulm – dhe Roy u përdhunua nga Montecore, i cili ishte gjithashtu një tigër i bardhë.

Letra e vjetër e Beatles

Two fans got a surprise when they got a reply to a letter decades later

Një episod i vitit 1991 nga sezoni i dytë – Brush with Greatness – parashikoi një koincidencë seriozisht të çuditshme me Beatles.

Në të, Ringo Star mund të shihej duke iu përgjigjur postës së fansave që i ishin dërguar grupit dekada më parë.

Në jetën reale në shtator 2013, dy fansa të Essex Beatles morën një përgjigje nga Paul McCartney nga një letër që ata kishin dërguar 50 vjet më parë.

E preferuara e BBC-së, The One Show, ribashkoi fansat me letrën, e cila ishte gjetur në një shitje të çizmeve të makinave nga një historian, dhe u mori atyre një përgjigje nga Paul./GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin