image Rusia vazhdon me bombardime, anulimi i evakuimit të civilëve shkakton kaos në Ukrainë

Botë

Rusia vazhdon me bombardime, anulimi i evakuimit të civilëve shkakton kaos në Ukrainë

news image

Forcat ruse vazhduan të bombardojnë qytetin ukrainas të Mariupolit të shtunën, pavarësisht se ranë dakord për një armëpushim vetëm disa orë më parë duke e futur në kaos një përpjekje për evakuim masiv të civilëve.

“Unë jam tani në Mariupol, jam në rrugë, dëgjoj granatimet çdo tre deri në pesë minuta,” tha Aleksandri, një inxhinier 44-vjeçar dhe banor i qytetit, shkruan BBC, transmeton Gazeta Sinjali.

Korridori i gjelbër i ngritur për të nxjerrë njerëzit nuk po funksiononte, tha ai.

“Unë mund të shoh makina të njerëzve që u përpoqën të ikin dhe ata po kthehen. Është kaos.”

Tre orë pasi duhej të fillonte armëpushimi, në orën 09:00 autoritetet e Mariupolit njoftuan se kishin shtyrë një evakuim masiv të planifikuar për shkak të bombardimeve të vazhdueshme.

“Ne kërkojmë nga njerëzit në Mariupol që të drejtohen për në strehë, do të ketë më shumë informacion mbi evakuimin sa më shpejt të jetë e mundur”, thuhet në një deklaratë.

“Për shkak të faktit se pala ruse nuk i përmbahet armëpushimit dhe vazhdon të qëllojë vetë Mariupolin dhe periferi, evakuimi është shtyrë”.

Rusia nuk ka komentuar mbi bombardimet, por ministria e saj e mbrojtjes tha se civilët nuk kishin përdorur rrugët e arratisjes nga Mariupol dhe Volnovakha, ku akuzoi autoritetet ukrainase për pengimin e njerëzve që të largoheshin, tha media shtetërore ruse.

Maxim, një zhvillues IT 27-vjeçar, i dërgoi BBC-së video nga ndërtesa e tij e banimit në Mariupol që tregonte tymin nga shpërthimet pranë qendrës së qytetit dhe ai tha se tymi po ngrihej nga autostrada për në Zaporizhzhia – rruga e planifikuar e shpëtimit të armëpushimit.

“Ne mund të dëgjojmë raketa dhe të shohim tym që vjen nga ndërtesat rreth nesh,” tha Maxim. “Ndërtesa jonë e apartamenteve është plot me njerëz tani, sepse të gjithë po ikin nga granatimet në qendër të qytetit.

“Disa njerëz kanë ardhur nga distrikti i bregut të majtë dhe thanë se ishte një fatkeqësi totale atje dhe kishte trupa në rrugë.”

Familjarët e të bllokuarve në qytet thanë se kishin frikë se të dashurit e tyre nuk po merrnin ndonjë informacion të përditësuar për atë që po ndodhte.

“Kam biseduar me xhaxhain tim Dmitri për më pak se një minutë para se të ndërpritet lidhja e telefonit”, tha Juliana Ivliova, 26 vjeç.

“Ata nuk e dinin për evakuimin apo korridorin e gjelbër, njerëzve që e dinë dhe përpiqen të dalin, u thuhet të kthehen dhe të kthehen në shtëpitë e tyre.

“Qyteti është ende duke u granatuar. Jam i shkatërruar, jam si robot, jam mpirë plotësisht. Kur dëgjova zërin e xhaxhait tim në telefon, doja vetëm të qaja.”

/GazetaSinjali/