image Rusia shpall armëpushim të ri në disa qytete të Ukrainës
[wp-story id="814678"]

Botë

Rusia shpall armëpushim të ri në disa qytete të Ukrainës

news image

Moska ka shpallur një tjetër armëpushim humanitar për të lejuar civilët në qytetet nën sulm të largohen, sipas raportimeve të mediave shtetërore ruse.

Korridoret do të vendosen përsëri për Kiev, Chernihev, Sumy, Kharkiv dhe Mariupol në orën 10:00 me kohën lokale [07:00 GMT]. Është hera e tretë që Moska shpall një armëpushim – shumica e të cilave kanë dështuar.

Dje, zyrtarët ukrainas thanë se arritën të evakuonin 5000 njerëz nga Sumy – evakuimi i parë i suksesshëm masiv.

Megjithatë, një përpjekje e ngjashme për ata në Chernihiv dështoi sepse Rusia vazhdoi të bombardonte rrugën e daljes, pretendoi Ukraina.

/GazetaSinjali/