image Rusia propozon armëpushim të ri në disa qytete të Ukrainës - Sinjali

Rusia propozon armëpushim të ri në disa qytete të Ukrainës

news image

Rusia ka shpallur një armëpushim të ri duke filluar nga ora 10:00 me orën e Moskës (9:00 ukrainase/02:00 ET) të mërkurën, duke thënë se është gati të sigurojë korridore evakuimi nga Kievi, Chernihiv, Sumy, Kharkiv dhe Mariupol, së bashku me qytetet e tjera të negociuara me palën ukrainase.

Mediat ruse raportuan parametrat e armëpushimit duke cituar Shtabin Koordinues Rus për Reagimin Humanitar në Ukrainë.

Rusia këmbëngul në nevojën e një kanali të vazhdueshëm komunikimi me Ukrainën për të shkëmbyer informacione në lidhje me evakuimin e civilëve dhe të huajve, raporton CNN.

Pala ruse propozon që Kievi të njoftojë përfaqësuesit e ambasadave të shteteve të huaja dhe organizatave ndërkombëtare të vendosura në territorin e Ukrainës për armëpushimin dhe sigurimin e korridoreve humanitare deri në orën 3 të mëngjesit të së mërkurës me orën e Moskës (19:00 ET të martën).

Informacioni mbi korridoret e evakuimit nga Kievi, Chernihiv, Sumy, Kharkiv dhe Mariupol do të dërgohen në Ukrainë të mërkurën zëvendëskryeministrja Iryna Vereshchuk, tha Shtabi Koordinues Rus për Reagimin Humanitar në Ukrainë.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin