image Rusia i afrohet 'zemrës' së kryeqytetit në ditën e bisedimeve të paqes - Sinjali

Rusia i afrohet ‘zemrës’ së kryeqytetit në ditën e bisedimeve të paqes

news image

Qindra mijëra njerëz i kaluan dy ditët e fundit në errësirën ​​e tokës. Orari u hoq dhe ata më në fund mund të largoheshin nga streha e tyre. Por gjysmë ore më vonë bien sirenat e sulmit ajror dhe ata duhet të kthehen me nxitim.

Këto ishin momentet që ata shpresonin se mund të vraponin për të marrë ushqim, ujë, për të marrë frymë ajër të pastër dhe për të parë se si qyteti ishte ndryshuar në luftime.

Kjo vazhdon të jetë një kohë e paqëndrueshme, e paparashikueshme dhe, siç ka thënë presidenti Zelensky, një kohë absolutisht vendimtare.

Këtë mëngjes u raportua nga zyrtarë ushtarakë se Ukraina kishte zmbrapsur disa sulme nga trupat ruse për të sulmuar jashtë kryeqytetit. 

Sirena sulmi ajror kishte pak para dritës së parë si dhe pati shpërthime rreth qytetit gjatë gjithë natës.

Pra, duket se edhe në një ditë kur pritet të fillojnë bisedimet midis Rusisë dhe Ukrainës, Rusia nuk ka braktisur përpjekjet e saj për t’i afruar gjithnjë e më shumë zemrës së këtij kryeqyteti, raporton BBC.

Presidenti i Bjellorusisë i premtoi presidentit të Ukrainës në një telefonatë se do të garantonte sigurinë për delegacionet për të udhëtuar afër kufirit për bisedimet e paqes.

Por menjëherë pas asaj telefonate, raketat u hodhën nga territori i Bjellorusisë në Ukrainë, kështu që u tall me atë premtim.

Presidenti Zelenski tha se ishte skeptik, por donte t’u tregonte ukrainasve se po bënte gjithçka që ishte e mundur për t’i dhënë fund luftës, e cila tani është në ditën e saj të pestë.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin