image Rusia hakmerret edhe ndaj “Google”, vendimi i fundit - Sinjali

Rusia hakmerret edhe ndaj “Google”, vendimi i fundit

news image

Rusia ka bllokuar “Google News” në të gjithë vendin. Lajmi është dhënë nga agjencia e lajmeve “Interfax”.

Ky vendim i Rusisë vjen si hakmarrje pasi Google njoftoi se do të ndalojë të gjitha reklamat që përmbajnë përmbajtje që shfrytëzon, ose fal konfliktin e vazhdueshëm Rusi-Ukrainë.

Masa vjen pas shumë platformave kryesore të mediave sociale që kanë njoftuar kufizime të reja të përmbajtjes rreth konfliktit, duke përfshirë bllokimin e mediave shtetërore ruse RT dhe Sputnik në Bashkimin Evropian.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin