image Rusia do të zhvillojë stërvitje të përbashkëta ushtarake me Kinën dhe Iranin, thotë Pekini

Botë

Rusia do të zhvillojë stërvitje të përbashkëta ushtarake me Kinën dhe Iranin, thotë Pekini

news image

Kina, Irani dhe Rusia do të fillojnë stërvitjet e përbashkëta ushtarake në Gjirin e Omanit të mërkurën, tha në një deklaratë Ministria e Mbrojtjes e Kinës.

Stërvitjet midis ushtrive dhe marinave të tre vendeve do të zgjasin deri të dielën, thuhet në deklaratë.

Deklarata tha se stërvitjet do të bazohen në stërvitjet e përbashkëta detare midis tre vendeve të mbajtura në 2019 dhe 2022.

Kina ka krijuar një partneritet “pa kufij” me Rusinë gjatë pushtimit të Ukrainës nga Moska, me thellimin e lidhjeve diplomatike dhe ekonomike midis të dyjave. Zyrtarët perëndimorë gjithashtu kanë ngritur më parë shqetësime se Kina mund të konsiderojë t’i japë Rusisë ndihmë vdekjeprurëse ushtarake, një akuzë e mohuar nga Pekini.

Ndërkohë, partneriteti në rritje i mbrojtjes i Moskës me Teheranin është intensifikuar gjatë vitit të kaluar pasi Rusia është bërë gjithnjë e më e dëshpëruar për mbështetjen e jashtme ushtarake për luftën e saj kundër Ukrainës.

/GazetaSinjali/