image Rusët hyjnë në qytetin Sllavutiç në Ukrainë - Sinjali

Rusët hyjnë në qytetin Sllavutiç në Ukrainë

news image

Guvernatori i rajonit të Kievit ka thënë se forcat ruse kanë hyrë në qytetin e Sllavutiçit dhe kanë kapur një spital atje.

Sllavutiçi ndodhet në veri të Kievit dhe në perëndim të Hernihivit, jashtë zonës së përjashtimit që u krijua rreth termocentralit bërthamor të Çernobilit pas fatkeqësisë së vitit 1986.

Guvernatori tha se banorët e Sllavutiçit dolën në rrugë me flamuj ukrainas për të protestuar kundër pushtimit rus.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: