image Rritet numri i pacientëve të shtrirë në QKUK e spitalet tjera rajonale
[wp-story id="814678"]

Shëndetësi

Rritet numri i pacientëve të shtrirë në QKUK e spitalet tjera rajonale

news image

Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës ka publikuar raportin e fundit në lidhje me pacientët që po trajtohen në klinikat COVID dhe spitalet rajonale, shkruan Sinjali.

Sipas ShSKUK-së, gjithsej 100 pacientë janë duke u trajtuar në QKUK dhe spitalet tjera. Prej tyre, 70 janë të konfirmuar me COVID-19 dhe 30 të tjerë post- COVID-19.

Me oksigjeno-terapi janë 49 pacientë, kurse në Mjekimin Intensiv të Klinikës Infektive janë 2 pacientë me maskë oksigjeni.

Raporti, sipas klinikave dhe spitaleve të përgjithshme:

Klinika Infektive, 28 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 27 pacientë post-covid

Mjekimi Intensiv i Klinikës Infektive, 3 pacientë me maskë oksigjeni

Klinika e Pediatrisë, 5 pacientë

Klinika e Gjinekologjisë, 7 pacientë

Spitali i Prizrenit, 4 pacientë

Spitali i Pejës, 6 pacientë

Spitali i Gjakovës, 9 pacientë

Spitalit Mitrovicës, 8 pacientë

Spitali i Ferizajt, 3 pacientë

/GazetaSinjali/