image Rreth 1.6 milionë ukrainas kanë ikur vetëm në Poloni
[wp-story id="814678"]

Botë

Rreth 1.6 milionë ukrainas kanë ikur vetëm në Poloni

news image

Afro 1.6 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina në Poloni që nga fillimi i luftës, tha sot agjencia e Gardës Kufitare Polake.

Jo të gjithë ata refugjatë mendohet se janë aktualisht në Poloni. Maciek Duszczyk, zëvendësrektor për kërkime në Universitetin e Varshavës vlerëson se rreth një milion refugjatë mbeten në Poloni, dhe pjesa tjetër tashmë janë larguar në vende tjera.

Numri i njerëzve që kaluan kufirin ra të premten, duke rënë 12.5% ​​nga e enjtja në 76,200, shkroi agjencia e Rojës Kufitare në Twitter.

Deri në orën 06:00 të së shtunës, 17,700 njerëz kishin kaluar, nga 25,400 në të njëjtën periudhë të së premtes.

Shumë nga refugjatët kanë shkuar në qytete të mëdha në kërkim të perspektivave dhe shërbimeve më të mira punësimi. Autoritetet lokale në Varshavë dhe Krakov thonë se kanë arritur kufijtë e aftësisë së tyre për të absorbuar numrin e njerëzve pa burime shtesë, shkruan BBC.

Të premten, kryetari i bashkisë së Varshavës, Rafal Trzaskowski tha se 320,000 njerëz që ikën nga lufta në Ukrainë kishin kaluar nëpër qytet dhe rreth 230,000 kishin mbetur, që është e barabartë me 10% të popullsisë së Varshavës.

Ai tha se 95% e të ardhurve në fillim shkuan për të qëndruar me familjen ose miqtë, por kjo përqindje ka rënë në rreth 70%.

/GazetaSinjali/