image Rashit Qalaj përfundon dëshminë në Speciale
[wp-story id="814678"]

Drejtësi

Rashit Qalaj përfundon dëshminë në Speciale

news image

Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj ka përfunduar dëshminë në Gjykatën Speciale në Hagë, në rastin e gjykimit ndaj ish-krerëve të OVL-UÇK-së, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj.

Qalaj në Speciale ka thënë se Policia e Kosovës nuk është kontaktuar asnjëherë nga Dhomat e specializuara në Hagë lidhur me aksionet e arrestimeve në Kosovë.

I pyetur nga prokuroria se a është e saktë që informacionin e parë Policia e Kosovës e mori nga konferencat për shtyp, Qalaj tha se po është e vërtetë.

Ai u pyet edhe lidhur me atë se a janë lajmëruar nga OVL-UÇK për dokumentet që kanë mbërritur në zyret e tyre.

“Policia e Kosovës është njoftuar nga mediat dhe nuk ka pasur kontakt nga askush. Policia e Kosovës që nga rasti i parë i rrjedhjes së dokumente, nuk është marr më me këtë çështje”, ka thënë ai.

Qalaj pranoi se kanë pranuar një kërkesë nga shoqatat e dala nga lufta në të cilën kanë kërkuar që Policia e Kosovës të caktojë dy zyrtarë që do t’i ruanin ata pas rrjedhjes së dokumenteve të Speciales./GazetaSinjali/