image Ranglista e re nga FIFA: Argjentina s'e merr pozitën e parë, Maroku del para Gjermanisë

Futboll

Ranglista e re nga FIFA: Argjentina s’e merr pozitën e parë, Maroku del para Gjermanisë

news image

Argjentina u kurorëzua kampione e botës pasi mposhti Francën në mënyrë dramatike të dielën, por, sipas FIFA-s, ajo është ende e dyta pas rivalëve të saj të mëdhenj Brazili.

Lionel Messi frymëzoi skuadrën e tij për një fitore historike në Katar, duke mposhtur Francën me penallti për të fituar triumfin e parë të Kupës së Botës që nga viti 1986.

Por në renditjen e re të FIFA-s, që do të publikohet zyrtarisht të enjten, Argjentina është ngjitur vetëm në vendin e dytë, nga e treta, me Brazilin ende përpara tyre në renditje.

Kjo pavarësisht se skuadra e Messit fitoi Kupën e Amerikës në vitin 2021, ku mundi Brazilin në finale – dhe të dielën duke shtuar një triumf të tretë të Kupës së Botës në koleksionin e tyre në Katar, ku skuadra e Tite arriti vetëm në çerekfinale.

Brazili, i cili zëvendësoi Belgjikën në krye të listës në fillim të këtij viti, mbetet aty, por kjo nuk do të kishte ndodhur nëse Argjentina apo Franca – të cilat ngjiten në vendin e tretë – do të fitonin finalen pa pasur nevojë për penallti.

Ekezekutimet, sipas ESPN, vlejnë dukshëm më pak pikë në renditje, me fitoren e Argjentinës që nuk mjafton për të kapërcyer Brazilin në vendin e parë.

Belgjika, pasi ka rënë nga vendi i parë në fillim të këtij viti, tani bie pas Argjentinës dhe Francës dhe në vendin e katërt, pas daljes së saj shokuese në fazën e grupeve.

Ndërkohë Anglia mbetet në vendin e pestë, pas humbjes zhgënjyese në gjysmëfinale ndaj Francës. Që atëherë është konfirmuar se trajneri Gareth Southgate do të vazhdojë në postin e tij të paktën deri në Euro 2024, megjithatë, dhe trajneri i Tre Luanëve do të kërkojë edhe një herë t’i japë fund periudhës gjithnjë e më të gjatë të Anglisë pa një trofe.

Holanda është në vendin e gjashtë përpara Kroacisë, të cilët do të ngjiten nga e 12-ta në të shtatën. Italia, Portugalia dhe Spanja kompletojnë top 10-shen.

Messi fitoi Kupën e Botës për herë të parë është padyshim pika kryesore e diskutimit të turneut, por kampanja mahnitëse e Marokut deri në gjysmëfinale ishte një tjetër moment i paharrueshëm.

Jo vetëm që ata u bënë kombi i parë afrikan që arriti në gjysmëfinale, ku u mundën nga Franca, ata tani qëndrojnë si skuadra afrikane e renditur më e lartë në vendin e 11-të.

Kjo do të thotë që Maroku – i cili humbi ndaj Kroacisë në play-off-in e vendit të tretë – tani qëndron mbi Gjermaninë në vendin e 14-të, Meksikën në vendin e 15-të dhe Uruguain në vendin e 16-të.

Gjermania gjithashtu tani në mënyrë mjaft të jashtëzakonshme ulet nën vendin e 13-të të SHBA-së në renditje, ndërsa Uellsi ka rënë nëntë vende në vendin e 28-të.

image 75

/GazetaSinjaliSport/