image Putin planifikon të marrë pjesë në samitin e G20-s

Botë

Putin planifikon të marrë pjesë në samitin e G20-s

news image

Presidenti rus, Vladimir Putin planifikon të marrë pjesë në samitin e G20-s që do mbahet në Indonezi në nëntor, tha të hënën një këshilltar i Kremlinit.

Ne kemi marrë ftesën zyrtare… dhe jemi përgjigjur pozitivisht, duke thënë se jemi të interesuar të marrim pjesë“, u tha gazetarëve Yuri Ushakov.

Ai tha se me “shumë kohë” përpara samitit të 15-16 nëntorit në Bali, mund të ketë ndryshime në mënyrën e pjesëmarrjes së Rusisë.

“Por tani për tani, ftesa është për pjesëmarrje personalisht”, shtoi Ushakov.

Gjatë pandemisë së COVID-19 në tetor, Putin iu bashkua virtualisht samitit të G20-s në Romë.

Indonezia, e cila mban presidencën e radhës të grupit këtë vit, shkaktoi polemika duke ftuar Rusinë në mbledhjen e ekonomive kryesore të botës.

Vendet perëndimore, të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara, kanë ushtruar presion ndaj Xhakartës për të përjashtuar Moskën pas ofensivës së Rusisë në Ukrainë dhe akuzave për krime lufte.

Por kancelari i Gjermanisë Olaf Scholz tregoi të hënën se ai ishte ende i hapur për të marrë pjesë, pavarësisht nga prania e mundshme e Putinit.

Scholz, i cili aktualisht është nikoqir në samitin e G7-s të vendeve më të industrializuara, tha se do të merrte një vendim përfundimtar nëse do të merrte pjesë “pak para nisjes”, shkruan REL.

Ai vuri në dukje se Indonezia ka ftuar edhe presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

/GazetaSinjali/