image Protestuesit përpiqen të bllokojnë jahtin me lidhje me oligarkun rus Abramovich nga ankorimi në Turqi
[wp-story id="814678"]

Botë

Protestuesit përpiqen të bllokojnë jahtin me lidhje me oligarkun rus Abramovich nga ankorimi në Turqi

news image

Protestuesit në portin turk të Bodrumit u përpoqën të bllokonin jahtin me lidhje të raportuara me oligarkun rus, Roman Abramovich, ‘My Solaris’, nga ankorimi të hënën.

Anëtarët e raportuar të Shkollës së Lundrimit për Fëmijë dhe të Rinj në Odessa – zakonisht të referuara si Klubi i Lundrimit Optimist – mbanin flamuj ukrainas dhe tabela që lexonin “Jo luftë”.

“Ishte vendimi i gjithë ekipit për të bllokuar afrimin e jahtit të oligarkut rus Abramovich,” tha trajneri i ekipit Pavlo Dontsov për CNN.

“Ne ngremë flamurin e vendit tonë në shumë gara ndërkombëtare. Ne vetëm duam t’u tregojmë të gjithëve se kush është Ukraina.”

Sipas Marine Traffic, “My Solaris” u ankorua në Bodrum të hënën në mbrëmje. 

/GazetaSinjali/