image Privatizimi i "Partizanit", flet avokati i Malltezit: Nuk ka vepër penale, po cënohet parimi i sigurisë juridike

Shqipëri

Privatizimi i “Partizanit”, flet avokati i Malltezit: Nuk ka vepër penale, po cënohet parimi i sigurisë juridike

news image

Pasi GJKKO ka lënë në fuqi masën e sigurimit “arrest me burg” për Jamarbër Malltezin, avokati i tij mbrojtës ka thënë se nuk ka asnjë vepër penale në lidhje me dosjen e privatizimit të ish-kompleksit Partizani.

Në një prononcim për mediat, avokati Skënderi shprehet se qëndrimi i tyre është mohues në lidhje me vendimin e GJKKO-së teksa shton se “të akuzosh dikë sepse është një trashëgimtar i ligjshëm i një familje tiranase, siç është Begeja dhe se ka lidhur marrëdhënie kontraktore me një trashëgimtar tjetër të një familje tjetër tiranase, është shumë e guximshme”.

Në fund të fjalës së tij, avokati i Malltezit, deklaron se në Shqipëri po cënohet parimi i sigurisë juridike.

Qëndrimi jonë që në rastin konkret nuk ka vepër penale. Personat nën hetim janë përballë një marrëdhënie juridiko-civile të pastër. Nuk mund të aludohet që me anë të ligjeve apo VKM-ve, të cilat as nuk janë kundërshtuar, të pretendohet kryerja e veprave penale. Qëndrimi jonë me akuzat e atribuara, qëndrim mohues, këtë e them me bindje për aq sa mundëm t’i shihnim fashikujt. Standardi i provueshmërisë është shumë i ulët dhe me këto aludime, këtu në këtë vend po cënohet parimi i sigurisë juridike”, u shpreh ai.

Dhëndri i ish-kryeministrit të Shqipërisë Sali Berisha akuzohet për korrupsion pasiv në bashkëpunim dhe pastrim parash në lidhje me privatizimin e ish-kompleksit Partizani.

Jamarbër Malltezi u arrestua pasditen e së shtunës në aeroportin e Rinasit, pas kërkesës së SPAK dhe urdhër arrestit të miratuar nga GJKKO.

Sot, Gjykata e Posaçme vendosi ta lërë në fuqi të njëjtën masë sigurie.

/GazetaSinjali/