image Privatizimi i ish-kompleksit "Partizani", Berisha merret nesër në pyetje nga GJKKO

Shqipëri

Privatizimi i ish-kompleksit “Partizani”, Berisha merret nesër në pyetje nga GJKKO

news image

Ditën e nesërme do të zhvillohet seanca gjyqësore për ish-kryeministrin e Shqipërisë, Sali Berisha, ndaj të cilit GJKKO-së ka caktuar masën “detyrim paraqitje” për çështjen e kompleksit “Partizani”.

Berisha do të merret në pyetje nesër në orën 14:00, ndërsa ende nuk i është komunikuar masa.

Pak më parë në banesën e tij zbarkuan oficerët e policisë për t’i komunikuar masën, por Berisha nuk ndodhej në banesë.

Berishës i është caktuar masa “detyrim paraqitje” dhe i është bllokuar pasaporta, pas akuzave për dosjen e privatizimit të ish-kompleksit sportiv “Partizani”.

Sali Berisha dyshohet për korrupsion pasiv të funksionarëve në bashkëpunim. Veç tij, Gjykata e Posaçme vendosi detyrim paraqitje edhe për biznesmenin Fatmir Bektashi, ndërsa ra në pranga dhëndri i tij, Jamarbër Malltezi.

Vendimet u dhanë dy ditë më parë, ndërsa Berisha e konsideron një komplot të SPAK-ut në bashkëpunim me kryeministrin Edi Rama./Top Channel/

/GazetaSinjali/