image "Po e bëjmë jetën një makth për ISIS-in dhe Al-Kaedën", shefi i Wagner sugjeron se ndodhet në Afrikë

Botë

“Po e bëjmë jetën një makth për ISIS-in dhe Al-Kaedën”, shefi i Wagner sugjeron se ndodhet në Afrikë

news image

Shefi i Wagner-it Yevgeny Prigozhin është shfaqur në adresën e tij të parë video që nga rebelimi i tij i dështuar në Rusi, gjë që sugjeron se ai është në Afrikë.

Videoja e postuar në kanalet Telegram të lidhura me grupin mercenar Wagner tregon Prigozhin në pajisje luftarake, duke thënë se grupi po e bën Afrikën “më të lirë”.

Wagner besohet se ka mijëra luftëtarë në kontinent, ku ka interesa biznesi fitimprurës.

Ushtarët e Prigozhin janë të ngulitur në vende duke përfshirë Malin dhe Republikën e Afrikës Qendrore (CAR) – ku grupet e të drejtave të njeriut dhe OKB-ja i akuzojnë ata për kryerjen e krimeve të luftës.

Mbretëria e Bashkuar vendosi sanksione muajin e kaluar ndaj dy drejtuesve të operacioneve të Wagner në CAR, duke i akuzuar ata për torturë dhe vrasje të civilëve.

Luftëtarët e Wagner janë akuzuar gjithashtu nga SHBA për pasurimin e tyre me marrëveshje të paligjshme ari në kontinent.

Në video, Prigozhin thotë se Wagner po eksploron për minerale, si dhe po lufton militantët islamikë dhe kriminelët e tjerë.

“Ne jemi duke punuar. Temperatura është +50 – çdo gjë si ne. Wagner PMC kryen veprime zbulimi dhe kërkimi, e bën Rusinë edhe më të madhe në të gjitha kontinentet dhe Afrikën edhe më të lirë”, dëgjohet duke thënë Prigozhin.

“Drejtësia dhe lumturia – për popullin afrikan, ne po e bëjmë jetën një makth për ISIS-in (Shtetin Islamik) dhe Al-Kaedën dhe banditët e tjerë.”

Ai thotë se Wagner është duke rekrutuar dhe grupi do të “vazhdojë të përmbushë detyrat që ishin vendosur – ne bëmë premtime se do t’ia dilnim mbanë”.

Prigozhin u fotografua në Shën Petersburg gjatë samitit Afrikë-Rusi të muajit të kaluar, duke shtrënguar duart me ambasadorin Freddy Mapouka, një këshilltar presidencial në CAR.

Prigozhin ka mbajtur një profil të ulët publik që kur kryesoi kryengritjen e tij jetëshkurtër në qershor, e cila zgjati vetëm 24 orë.

Rreth 5,000 trupa Wagner morën kontrollin e qytetit jugor rus të Rostov-on-Don dhe u zhvendosën drejt Moskës, me qëllimin e deklaruar për të hequr udhëheqjen ushtarake.

Megjithatë, Prigozhin ndaloi përparimin pas negociatave me Kremlinin, të cilat u ndërmjetësuan nga udhëheqësi bjellorus Alexander Lukashenko.

Sipas një marrëveshjeje për t’i dhënë fund kryengritjes, akuzat kundër Prigozhin u hoqën dhe atij iu ofrua një lëvizje në Bjellorusi.

Kishte pasur përplasje të brendshme shumë publike midis Wagnerit dhe ministrisë së mbrojtjes së Rusisë për drejtimin e luftës. Prigozhin akuzoi vazhdimisht ministrinë për dështimin e furnizimit të grupit të tij me municion.

Prigozhin thotë se themeloi grupin Wagner në vitin 2014. Një biznesmen i pasur me precedentë penalë, Prigozhin njihet si “kuzhinieri i Putinit”.

Në vitin 2014, Wagner filloi të mbështeste forcat separatiste pro-ruse në Ukrainën lindore dhe mendohet se ka ndihmuar Rusinë të aneksojë Krimenë.

Para luftës në Ukrainë, Wagner kishte rreth 5000 luftëtarë – kryesisht veteranë të regjimenteve elitare të Rusisë dhe forcave speciale.

Megjithatë, Prigozhin tha qershorin e kaluar se numri i tij ishte rritur që nga fillimi i luftës në Ukrainë në 25,000 luftëtarë.

/GazetaSinjali/