image Pluhuri i Saharës kaplon Zvicrën - FOTO
[wp-story id="814678"]

Evropë

Pluhuri i Saharës kaplon Zvicrën – FOTO

news image

Pluhuri i Saharës ka arritur në Zvicër dhe ka ndryshuar pamjen e qiellit, por po ndotë shumëçka tjetër.

Sipas metereologëve pluhuri ka ardhur nga Gadishulli Iberik si dhe nga Maroku me erë të vazhdueshme.

Në disa vende ka pasur edhe reshje me të ashtuquajturin “shi gjaku”.

Fenomeni është quajtur kështu për shkak të nuancës së kuqërremtë të ujit të shiut.

/GazetaSinjali/