image Pilotët ukrainas fillojnë stërvitjen e F-16 në Poloni

Botë

Pilotët ukrainas fillojnë stërvitjen e F-16 në Poloni

news image

Trajnimi i pilotëve ukrainas për të drejtuar avionët F-16 ka filluar në Poloni, citon Agence France-Presse (AFP) të ketë thënë shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, pasi Shtetet e Bashkuara dhanë dritën jeshile.

Ai ka thënë në një takim të ministrave të mbrojtjes të BE-së në Bruksel:

“Jam i lumtur që më në fund ka filluar trajnimi i pilotëve për F-16 në disa vende. Do të duhet kohë, por sa më shpejt aq më mirë… Për shembull, në Poloni.”

Një diplomat evropian, duke folur për AFP në kushte anonimiteti, konfirmoi se trajnimi kishte filluar në Poloni. Ministria e Mbrojtjes në Varshavë nuk pranoi të komentojë.

Lëvizja vjen pasi presidenti i SHBA-së Joe Biden dha lejen javën e kaluar që pilotët e Kievit të trajnohen në avionët e prodhimit amerikan që Ukraina thotë se i duhen për të luftuar pushtimin rus.

Polonia, një fqinj me Ukrainën dhe një nga mbështetësit e saj më të vendosur, ka thënë për muaj të tërë se është gati të trajnojë pilotët ukrainas në avionë, raporton AFP. Vendi ka qenë një qendër kryesore për trajnimin e ushtarëve të Ukrainës dhe furnizimin me armatim në Kiev.

Sipas AFP, ministrja holandeze e mbrojtjes Kajsa Ollongren tha se trajnimi i takimit të BE-së do të ishte “hapi i parë” drejt furnizimit eventual të avionëve perëndimor në Kiev.

“Ne do të vazhdojmë të diskutojmë me aleatët tanë dhe me vendet që mund të kenë F-16 në dispozicion për atë hap tjetër, por ky nuk është në tavolinë tani. Kjo është në fazën tjetër.”

/GazetaSinjali/