image Pas verdiktit ndaj Mustafës, Specialja hyn në pushim dimëror

Drejtësi

Pas verdiktit ndaj Mustafës, Specialja hyn në pushim dimëror

news image

Gjykata Speciale këtë të premte ka dënuar me 26 vjet burgim Salih Mustafën.

Aktgjykimin e ka shpallur kryetarja e trupit gjykues, Mappie Veldt-Foglia, Mustafa është shpallur fajtor për torturim, trajtim mizor dhe vrasje të të ndaluarve në kompleksin e BIA-s, ku ai ishte udhëheqës.

Ky vendim është edhe i fundit për këtë vit nga Dhomat e Specializuara në Hagë, pasi gjykatësit, prokurorët dhe stafi përcjellës i Dhomave të Specializuara me seli në Hagë nga e hëna e 18 dhjetorit do të hyjnë në pushim dimëror.

Pushimi i  tyre do të vazhdojë deri më 6 janar 2023, kështu për 19 ditë të njëjtit nuk do të merren më me çështjet juridike.

Por, në kalendarin e Dhomave të Specializuara nuk tregohet se kur do të fillojë puna teksa nga 9 janari nisin zyrtarisht punën.

Kujtojmë se në paraburgim që nga nëntori i vitit 2020 vazhdojnë të mbahen edhe ish-udhëheqësit e UÇK-së, dhe vendit, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi e Rexhep Selimi.

/GazetaSinjali/