image Pas Gjermanisë, fillon përgjigja e madhe ushtarake nga vendet e NATO-s për Ukrainën

Botë

Pas Gjermanisë, fillon përgjigja e madhe ushtarake nga vendet e NATO-s për Ukrainën

news image

Republika Çeke, Holanda dhe Portugalia do të dërgojnë përforcime për të ndihmuar Ukrainën.

Tre anëtarë të NATO-s kanë njoftuar se do të dërgojnë përforcime për të ndihmuar Ukrainën në betejën e saj kundër Rusisë.

Republika Çeke u zotua të shtunën të dërgojë një “dërgesë armësh në Ukrainë” me vlerë mbi 8.5 milionë dollarë në një “vend të zgjedhur nga ukrainasit”.

“Qeveria ka miratuar një dërgesë armësh në Ukrainë. Ne po dërgojmë mitralozë, automatikë, pushkë snajper dhe pistoleta dhe municionet e tyre përkatëse me vlerë 188 milionë CZK”, shkroi në Twitter kryeministri çek Petr Fiala .

“Ne po bëjmë gjithçka që mundemi për të ndihmuar Ukrainën”, shtoi Fiala.

Holanda gjithashtu tha të shtunën se do t’i siguronte Ukrainës më shumë fuqi zjarri.

“Holanda do t’i furnizojë Ukrainës 200 raketa anti-ajrore Stinger. Materiale të tjera mbrojtëse tashmë janë duke u nisur”, shkroi në Twitter këshilltari i kryeministrit për punët e jashtme dhe mbrojtjen, Geoffrey van Leeuwen  .

Kryeministri portugez Antonio Costa tha të premten se vendi do të dërgonte përforcime për t’u bashkuar me ushtarët ukrainas në terren për të ndihmuar në sigurimin e kufijve të tyre pasi kjo “është një luftë kundër lirisë së vetëvendosjes së një vendi demokratik dhe për këtë arsye është gjithashtu një luftë kundër demokracisë”.

Duke folur në një konferencë për shtyp në televizion, kryeministri portugez vazhdoi të thoshte se “ishte një unanimitet i të gjitha shteteve, në funksion të nevojës për të forcuar praninë e NATO-s në kufijtë e Ukrainës dhe në të gjitha vendet e aleancës që janë afër rajonin e Ukrainës”.

“Portugalia, në këtë kuptim, përveç forcave që këtë vit i ka caktuar komandës evropiane të NATO-s, vendosi të parashikojë, nga gjysma e dytë deri në gjysmën e parë, mobilizimin dhe angazhimin e një kompanie këmbësorie që do të veprojë në Rumani dhe kjo do të projektohet në javët në vijim”, tha Costa.

“Disa vende të tjera në këtë moment ose po parashikojnë ose përforcojnë ose po vendosin të përforcojnë pjesëmarrjen e tyre me këto vende [në kufi me Ukrainën] në mënyrë që të kenë një manifestim të qartë të unitetit dhe parandalimit në lidhje me veprimet e Rusisë,” shtoi Costa, raporton abcnews.

Kur u kërkua për një numër specifik prej tyre që do të dërgohej për të mbështetur Ukrainën, Costa tha se kompania e këmbësorisë do të përfshinte 175 trupa. 

/GazetaSinjali/