image Paralajmërimi i NATO-s: Të përgatitemi, lufta në Ukrainë mund të zgjasë me vite - Sinjali

Paralajmërimi i NATO-s: Të përgatitemi, lufta në Ukrainë mund të zgjasë me vite

news image

Si kryeministri Boris Johnson ashtu edhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, thanë se bota duhet të përgatitej për të ofruar mbështetjen e saj afatgjatë, shkruan SkyNews.

Në një intervistë, shefi i NATO-s tha: “Ne duhet të përgatitemi për faktin se mund të duhen vite.

Ne nuk duhet të heqim dorë nga mbështetja e Ukrainës. Edhe nëse kostot janë të larta, jo vetëm për mbështetjen ushtarake, por edhe për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë dhe ushqimeve.”

Dhe Johnson, i cili vizitoi Kyivin të premten, bëri komente të ngjashme, duke shkruar: Kam frikë se ne duhet të luftojmë veten për një luftë të gjatë, pasi Putini i drejtohet një fushate zhveshjeje, duke u përpjekur të bluaj poshtë Ukrainës nga brutaliteti absolut.

“Mbretëria e Bashkuar dhe miqtë tanë duhet të përgjigjen duke siguruar që Ukraina të ketë qëndrueshmërinë strategjike për të mbijetuar dhe përfundimisht të mbizotërojë”.

Duke e përshkruar kohën si “faktorin jetik”, Johnson shtoi: “Gjithçka do të varet nëse Ukraina mund të forcojë aftësinë e saj për të mbrojtur tokën e saj më shpejt se sa Rusia mund të rinovojë kapacitetin e saj për të sulmuar. Detyra jonë është të marrim kohën në anën e Ukrainës.”

Kjo, shkroi ai, nënkuptonte sigurimin që “Ukraina të merrte armë, pajisje, municione dhe stërvitje më shpejt se pushtuesi”.

Johnson kishte theksuar nevojën për të shmangur “lodhjen e Ukrainës”. Ai paralajmëroi: “Shqetësimi që kemi është se pak lodhje e Ukrainës ka filluar të shfaqet në mbarë botën.

Mbretëria e Bashkuar ka thënë gjithashtu se mund të dërgojë më shumë trupa në Estoni dhe të udhëheqë një brigadë atje – dëshmi e mëtejshme e planifikimit afatgjatë në rajon.

Krijimi i brigadave – njësi me rreth 3,000 deri në 5,000 trupa secila – do të forconte ndjeshëm praninë e NATO-s në Balltik – tre ish-republika sovjetike që shihen si më të prekshme ndaj sulmit rus pas pushtimit të Ukrainës nga Moska.

Ndërkohë, në fjalimin e tij të natës drejtuar kombit të tij, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy mbeti sfidues. Ai tha se kishte vizituar ushtarët në vijën e frontit jugor në rajonin e Mykolaiv, rreth 340 milje (550 km) në jug të kryeqytetit Kievit.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: