image Pamje nga protestat kundër luftës në Ukrainë që u zhvilluan nëpër qytetet e Evropës

Botë

Pamje nga protestat kundër luftës në Ukrainë që u zhvilluan nëpër qytetet e Evropës

news image

Dhjetëra mijëra persona pritet të mblidhen sot nëpër qytete të Evropës për të protestuar kundër luftës në Ukrainë.

Një objekt i punuar nga artisti Jacques Tilly, që ngjan në presidentin rus, Vladimir Putin, shihet në protestat në Berlin. Afër tij shihet një mbishkrim me ngjyra të Ukrainës kinse po e ha Putini. Në të thuhet: Mbytu në të!  

Një objekt i punuar nga artisti Jacques Tilly, që ngjan në presidentin rus, Vladimir Putin, shihet në protestat në Berlin. Afër tij shihet një mbishkrim me ngjyra të Ukrainës kinse po e ha Putini. Në të thuhet: Mbytu në të!

Protesta në Berlin me thirrjet "Stop luftës".
Protesta në Berlin me thirrjet “Stop luftës”.
Një grua shihet duke qarë gjatë protestave që janë mbajtur të dielën në Bruksel.
Një grua shihet duke qarë gjatë protestave që janë mbajtur të dielën në Bruksel.

Organizime të vogla janë duke u zhvilluar edhe në Rusi, pavarësisht shtypjes së këtyre protestave nga autoritetet. Shumë pjesëmarrës kanë mbajtur në duart mbishkrimet “Stop luftës” dhe “Paqe dhe solidaritet me popullin e Ukrainës”, shkruan REL.

Pamje tjera nga Brukseli.

Protesta planifikohet të ketë në Varshavë, Londër, Madrid, Frankfurt, Hamburg dhe Shtutgart.

/GazetaSinjali/