image OKB blen një anije gjigante për të parandaluar një katastrofë mjedisore në brigjet e Jemenit

Botë

OKB blen një anije gjigante për të parandaluar një katastrofë mjedisore në brigjet e Jemenit

news image

OKB-ja ka blerë një anije të madhe që shpreson të parandalojë një katastrofë mjedisore në brigjet e Jemenit.

Për vite me radhë, më shumë se një milion fuçi naftë bruto janë ulur në një supercisternë të kalbur në Detin e Kuq.

Ekziston frika se anija mund të shpërthejë së shpejti ose të shpërthejë, duke rrezikuar një nga derdhjet më të këqija të naftës në kujtimet e fundit.

Por të enjten, OKB-ja tha se kishte blerë një transportues të papërpunuar që do të shkonte në Jemen dhe do të largonte fuçitë e naftës nga anija e goditur.

“Blerja e kësaj anijeje të përshtatshme… shënon fillimin e fazës operacionale të planit për të hequr në mënyrë të sigurt naftën dhe për të shmangur rrezikun e një fatkeqësie mjedisore dhe humanitare,” tha Achim Steiner nga Programi i Zhvillimit të OKB-së (UNDP), duke shtuar se ishte një “përparim i madh”.

Një deklaratë e UNDP-së tha se anija – të cilën e bleu nga kompania e madhe e cisternave Euronav – po i nënshtrohej mirëmbajtjes rutinë në Kinë dhe do të mbërrinte për operacion në fillim të majit.

“Një derdhje e madhe do të shkatërronte komunitetet e peshkimit në bregun e Detit të Kuq të Jemenit, me gjasë duke zhdukur 200,000 mjete jetese në çast. Komunitete të tëra do të ekspozoheshin ndaj toksinave kërcënuese për jetën. Ajri shumë i ndotur do të prekte miliona,” tha ai.

Organizata shtoi se një derdhje e mundshme e naftës mund të kushtojë deri në 20 miliardë dollarë (16.7 miliardë £) për të pastruar.

OKB kishte vite që kërkonte një zgjidhje dhe bëri thirrje për donacione. Operacioni i planifikuar vlerësohet të kushtojë 129 milion dollarë, nga të cilat 75 milion dollarë janë marrë dhe 20 milion dollarë të tjerë janë premtuar, tha ai.

Anija e bllokuar – FSO Safer – u la e braktisur në portin e Hodeida pas shpërthimit të luftës civile të Jemenit në vitin 2015. Që atëherë nuk është shërbyer më.

Ajo u ndërtua si një supertanker në vitin 1976 dhe u shndërrua më vonë në një depo lundruese për naftë. Ai është i ankoruar pranë terminalit të naftës Ras Isa, i cili kontrollohet nga lëvizja rebele Houthi e Jemenit.

Anija 376m (1233ft) mban rreth 1.14m fuçi naftë bruto.

Integriteti strukturor i Safer është përkeqësuar ndjeshëm që kur operacionet e mirëmbajtjes u pezulluan në vitin 2015, kur Houthi-t kapën pjesë të mëdha të Jemenit dhe një koalicion i udhëhequr nga Arabia Saudite ndërhyri në mbështetje të qeverisë. Konflikti që pasoi thuhet se ka vrarë më shumë se 150,000 njerëz dhe ka lënë më shumë se 23 milionë në nevojë për ndihmë.

Z. Steiner u tha gazetarëve të enjten: “Më lejoni të jem shumë i qartë – ky është një operacion i rrezikshëm dhe gjërat mund të shkojnë keq.” Ai shtoi se ende mund të pezullohet nëse nuk arrijnë të mbledhin fonde të mjaftueshme.

/GazetaSinjali/