image OBSH e shqetësuar nga raportet e evakuimit të spitalit në Gaza

Botë

OBSH e shqetësuar nga raportet e evakuimit të spitalit në Gaza

news image

Mjekët dhe Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze që punojnë në spitalin Al-Quds në Gazën veriore thanë më herët sot se ushtria izraelite u kishte thënë që të evakuoheshin menjëherë.

Një mesazh, i përkthyer nga BBC i drejtohet “stafit të spitalit Al-Quds, shoferëve të ambulancave dhe personave të zhvendosur në shkolla”.

U thotë atyre që të largohen menjëherë nga zona dhe të zhvendosen në “zonën humanitare në jug”.

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, thotë se raportet janë thellësisht shqetësuese.

“Ne e ritheksojmë – është e pamundur të evakuohen spitalet plot me pacientë pa rrezikuar jetën e tyre”, tha ai në një postim në X.

“Sipas së Drejtës Ndërkombëtare Humanitare, kujdesi shëndetësor duhet të mbrohet gjithmonë.”

Ushtria izraelite nuk ka komentuar.

/GazetaSinjali/