image OBSH deri në dhjetor parashikon 236 mijë vdekje nga COVID në Evropë - Sinjali

OBSH deri në dhjetor parashikon 236 mijë vdekje nga COVID në Evropë

news image

Organizata Botërore e Shëndetit e konsideron “të besueshëm” një parashikim sipas të cilit nga tani deri më 1 dhjetor në Evropë mund të ketë mijëra vdekje të tjera për shkak të COVID.

Kjo u raportua nga drejtori rajonal i agjencisë së OKB -së, duke folur për një parashikim të 236 mijë vdekjeve në tre muajt e ardhshëm, mes niveleve të vaksinimit dhe hezitimit në disa nga vendet më të varfra të kontinentit.

“Javën e kaluar, pati një rritje prej 11 për qind të numrit të vdekjeve në rajon, një parashikim i besueshëm pret që 236,000 vdekje në Evropë, deri më 1 dhjetor,” u tha gazetarëve në një konferencë drejtori i OBSH -së për Evropën, Hans Kluge.

Numri global i sëmundjeve të shkaktuara nga koronavirusi u rrit mbi 216.4 milionë të hënën, ndërsa numri i vdekjeve u rrit në 4.5 milionë, sipas të dhënave të grumbulluara nga Universiteti Johns Hopkins.

ShBA kryeson botën me një total prej 38.8 milion raste dhe 637.539 vdekje. Mesatarja ditore e rasteve të reja gjatë shtatë ditëve të fundit u rrit në 156,886 që nga e diela, me 20% nga dy javë më parë, sipas një gjurmuesi të New York Times. Mesatarja ditore për vdekjet u rrit në 1,296 deri në 96% në dy javë, duke u prirur mbi 1,000 për herë të parë që nga marsi, tregon gjurmuesi. Mesatarja ditore për shtrimet në spital u rrit në 100,319, duke u rritur 24% nga dy javë më parë.

Sipas të dhënave nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, numri i njerëzve që janë vaksinuar plotësisht u rrit në 173.5 milion, ose 52.3% të popullsisë së përgjithshme të SHBA, ndërsa numri i njerëzve që kanë marrë të paktën një dozë vaksine arriti në 204.4 milion, ose 61.6% të popullsisë së përgjithshme.

India ka numrin e dytë më të lartë të vdekjeve pas Shteteve të Bashkuara në 438,210 dhe është e treta sipas rasteve në 32.7 milionë, tregojnë të dhënat e JHU. Brazili ka numrin e dytë më të lartë të vdekjeve në 579,308 dhe ka 20.7 milionë raste. Në Evropë, Rusia ka 179,233 vdekje, e ndjekur nga Britania e Madhe me 132,760.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin