image Një ditë pasi u gjobit me 356 milionë dollarë nga gjykata, Donald Trump nxjerr në treg linjën e atleteve

Botë

Një ditë pasi u gjobit me 356 milionë dollarë nga gjykata, Donald Trump nxjerr në treg linjën e atleteve

news image

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump publikoi të shtunën një linjë atletesh, një ditë pasi ai dhe kompanitë e tij u urdhëruan nga një gjykatës të paguanin rreth 355 milionë dollarë në gjyqin për mashtrim civil në Nju Jork.

Ish-presidenti prezantoi “Trump Sneakers” në Sneaker Con në Filadelfia. Ai vendosi një palë atlete floriri, të cilat  një faqe e re e internetit  i ka renditur për 399 dollarë dhe i quajti “NEVER SURRENDER HIGH-TOP SNEAKER”, në podium ndërsa fliste, sipas CNN.

“Kjo është diçka për të cilën kam folur për 12 vjet, 13 vjet dhe mendoj se do të jetë një sukses i madh,” tha Trump, i cili po marshon më pranë nominimit republikan në 2024 dhe një revansh të mundshëm me Presidentin Joe Biden.

Deri në mbrëmjen e së shtunës, atletet prej 399 dollarësh u renditën si të shitura në faqen e internetit. Sipas sajtit, kishte pasur 1000 palë atlete në dispozicion për blerje.

Ish-presidenti po shet gjithashtu dy versione të atleteve që kanë “T” dhe “45” në anët për 199 dollarë, sipas faqes së internetit. Kolonja dhe parfumi shiten me 99 dollarë secili.

Sipas faqes së internetit, produktet janë “marka tregtare të CIC Ventures LLC. Atletet Trump nuk janë projektuar, prodhuar, shpërndarë ose shitur nga Donald J. Trump, Organizata Trump ose ndonjë prej filialeve ose drejtuesve të tyre përkatës. 45 Footwear, LLC përdor emrin, imazhin dhe ngjashmërinë Trump sipas një marrëveshjeje licence.”

Zëdhënësi i fushatës së Bidenit, Michael Tyler, kritikoi ashpër paraqitjen e Trump në Sneaker Con. “Duke u shfaqur Donald Trump në bootleg Off-Whites është më afër çdo Air Force One për pjesën tjetër të jetës së tij”, tha ai, duke iu referuar atleteve të njohura nga markat Off-White dhe Nike.

Pas paraqitjes së tij në Sneaker Con, Trump pritet të shkojë në Michigan për t’iu drejtuar mbështetësve për herë të parë që kur vendimet në çështje të veçanta të Nju Jorkut vunë në qendër të vëmendjes rrezikun ligjor me të cilin përballet në shumë fronte.

Të enjten, një gjykatës i shtetit të Nju Jorkut konfirmoi se gjyqi penal i ish-presidentit do të fillojë më 25 mars . Një ditë më vonë, Trump dhe kompanitë e tij u urdhëruan të paguanin afro 355 milionë dollarë për fryrjen e vlerave të pronave të tij.

E kombinuar me vendimin prej 83 milionë dollarësh të lëshuar kundër Trump për shpifjen e E. Jean Carroll, kandidati kryesor republikan i vitit 2024 është gjobitur me rreth 438 milionë dollarë gjatë katër javëve të fundit.

Vizita e Trump në Miçigan është caktuar për 10 ditë përpara se shteti të mbajë zgjedhjet e tij republikane.

/GazetaSinjali/