image Një ditë nga fillimi i Botërorit në Katar - 7 fakte interesante rreth turneut që zhvillohet në Lindje të Mesme

Futboll

Një ditë nga fillimi i Botërorit në Katar – 7 fakte interesante rreth turneut që zhvillohet në Lindje të Mesme

news image

Ka mbetur vetëm një ditë larg fillimit të Botërorit që do të zhvillohet në Katar.

32 ekipe do të garojnë për tetë grupe, ku përfshihen pesë skuadra afrikane.

Më poshtë gjeni 7 fakte interesante rreth këtij Botërori:

Kupa e parë botërore në dimër: Edicioni i vitit 2022 do të jetë dimri i parë i Kupës së Botës. Kupa e Botës zakonisht mbahet në mes të vitit, por pasi Katari doli të ishte mikpritës, FIFA duhej të merrte parasysh motin.

Për të thënë të vërtetën për Lindjen e Mesme, Katari ka temperatura të larta që mund të arrijnë deri në 50 gradë Celsius ndonjëherë.

Kupa e Botës më e shtrenjtë: Bazuar në përllogaritjet, Katari do të shpenzojë rreth 200 miliardë dollarë në projekte infrastrukturore – që përfshin ndërtimin e stadiumeve, autostradave, hoteleve, e kështu me radhë. Këto e bëjnë që Kupa e Botës të jetë një nga Kupat e Botës më të shtrenjta në historinë e lojës.

Kupa e Botës me pak stadiume: 32 skuadrat do të konkurrojnë për dy gara me 64 ndeshje për të luajtur, por vetëm tetë stadiume janë mikpritëse të të gjitha ndeshjeve.
Ky është numri më i ulët i vendeve për Kupën e Botës në vitet e fundit – që nga viti 1978 kur Argjentina ishte vendi mikpritës duke përdorur gjashtë stadiume.

Në fakt, nga të gjitha tetë vendet e përzgjedhura për të pritur turneun e vetëm një rinovimi – ai kontri ndërtoi shtatë stadiume të reja për hir të konkurrencës.

Stadiumet me ajër të kondicionuar: Një nga pikat më të rëndësishme për t’u vënë në dukje në lidhje me vendin pritës për FIFA 2022 është se Katari ka temperaturat e larta gjatë ditës. Për të trajtuar këtë çështje, Katari doli me një zgjidhje të guximshme. Për herë të parë ndonjëherë, një pjesë e vogël do të presë Kupën e Botës FIFA brenda stadiumeve plotësisht me ajër të kondicionuar.

Të gjitha tetë vendet për Katarin janë plotësisht të pajisura me ajër të kondicionuar.

Hera e parë që Katari luan për Kupën e Botës: Është hera e parë që Katari merr pjesë në një kompeticion të Kupës së Botës. Mikpritja e turneut u jep atyre mundësinë automatike për t’u kualifikuar në Kupën e Botës.

Gjyqtare femra: Për herë të parë në historinë e Kupës së Botës, gjyqtaret femra shkojnë të gjykojnë në fushë për disa ndeshje. Yamashita Yoshimi, Salima Mukansanga dhe Stephanie Frappart janë tre gjyqtare femra që janë emëruar të gjitha në mesin e 36 gjyqtarëve të përzgjedhur.

Teknologjia gjysmë automatike: Teknologjia gjysmë automatike e pozicionit jashtë loje do të përdoret në Kupën e Botës FIFA 2022. Ndeshjet do të kenë teknologji gjysmë automatike për pozicionin “offside”, ku do të ketë sinjalizim nga referi. Këto teknologji janë testuar me sukses në ngjarje të shumta dhe drejtpërdrejt në turnetë e FIFA-s, duke përfshirë Kupën Arabe FIFA 2021 dhe Kupën e Botës për Klube FIFA 2021.

/GazetaSinjali/